KALİGRAFİ

 

Latin alfabesi kullanılarak yazılan yazılara kaligrafi denilmektedir.

Günümüzde kişisel olarak isim yazdırdığımız, güzel sözlerle bir forma taşıdığımız, bayram-yılbaşı tebriği veya davetiyelerimizi daha şık bir yazıyla bezeyerek karşımızdaki insanlara kişilikli bir sunum yaptığımız vazgeçilmez yazıdır kaligrafi.

 

LATİN HARFLERİYLE KALİGRAFİ YAZISI

 


(25 Haziran 2009)

 


 

 

FİRMA İSMİ YAZILI KALİGRAFİK YAZI
 

 

İsme Yazılı Gemi Formunda Hat
Hattat Kamil Nazik 

ESKİ YAZIYLA
İSME YAZILI HAT YAZISI

 

EBRU ÜZERİNE KALİGRAFİ YAZI

Yazı : Hattat Kamil Nazik
Ebru : Ali Çalışır

fotoğraf : HAT Dergisi

 

Tanım :

Kelimenin kökeni Yunanca kallos 'güzel' ve graphos 'yazı' kelimeleridir. Süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Çin başta olmak üzere Doğu Asya, Batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan bir çok kaligrafi örneği mevcuttur. İslam uygarlıklarında kaligrafi 'hat sanatı'- yabancı bir terim olan kaligrafi anlamını tam olarak karşılamıyor olsa da- adını alır.

 

 

Hüsn-ü Hat ve Kaligrafi :

Ülkemizde genellikle 'hat sanatı' ve 'kaligrafi' aynı çerçevede anılıyor olsa da aslında farklı konulardır. Temelde her ikisini de güzel yazı yazma sanatı olarak adlandırabiliriz.

Fakat Hat Sanatı deyince akla ilk gelen şey; eski harflerle yazılan dini içerikli yazılardır.

Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön planda olması sebebiyle Allah ve Peygamber sevgisini göstermek amacıyla 'Hattatlar' bu sanatı kullanarak günümüze kadar ulaşan pek çok eser bırakmışlardır.

Hat sanatı kaligrafiye göre çok daha fazla emek ve uğraş isteyen bir sanat dalıdır Usta-Çırak ilişkisi ile bir sonraki nesillere aktarılan hat sanatı bugün için çok fazla yaygın olmamakla beraber hale bu sanatı devam ettirmeye çalışan ustalar bulunmaktadır.

Kaligrafi için ise latin harfleri kullanılarak güzel yazı yazma sanatı diyebiliriz. Hat Sanatı'na göre öğrenmesi daha kolay olmakla beraber iyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir.

Kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. Genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan Latin harflerini simetrik bir şekilde kağıda dökmek kaligrafinin en temel unsurlarından birisidir. Az bir zaman ve az bir kaynak ayırarak her kesimden insanın rahatlıkla öğrenebileceği bir sanat dalıdır. Ülkemizde halen pek çok kaligrafi ustası ve konuyla ilgili yazılmış pek çok kitap bulabilirsiniz.

 

Temel Kaideler :

Dik ve yatay çizgilerin paralel olması, bu sanatın olmazsa olmaz şartıdır. Ayrıca harflerin boyutlarının aynı olması ve yazının genel olarak simetrik görünmesi güzel bir yazı yazmak için yeterli şartlardır.

 

Yazınızla Resim Yapın :

Yazı yazarken yazdığınız konuyu resim olarak ifade edebilirsiniz. Örneğin İstanbul yazıyorsanız; "İ", "T", "B" ve "L" harflerini kullanarak yazınıza bir cami görünümü verebilirsiniz veya "Sandal" kelimesi için harfleri kullanarak bir sandal görünümü oluşturabilir.

 

 

Copyright © 2008, Hat Dergisi | Designed on 2008-March-21 by alpaslan